Mentett Mackók és mások

Mentett Mackók és mások

A plüss maci, a plüss állat létfontosságú a kis gyerekeknek

2024. július 23. - Csilla Csipszer

Miért van rá nagy szükség a mindennapokban?

A gyerkőcöknél gyakori, hogy vannak kedvenc plüsseik, amelyeket mindenhová magukkal visznek: az óvodába, a nagyihoz, a játszótérre vagy akár a közértbe. 

A plüssmacik, plüssállatkák ölelgetése nem azért fontos a gyermek számára, hogy legyen kiket babusgatnia. A plüssök biztonságos kapaszkodót, egyfajta önmegnyugtató eszközt nyújtanak a gyermekeknek a gyakran bizonytalan világban.

A plüss nem csak egy játék, amit babusgathatnak a gyerekek, de komoly szerepe van az önmegnyugtatásban, ha épp távol van a szülőtől.

A játék ölelgetése elősegítheti a jó közérzetet, segíti az oxitocin és endorfin felszabadítását az agyban, ezáltal csökkenti a stresszreakciót, megnyugtatja a kisgyermeket, és elviselhetőbbé teszi az ismeretlen környezetet számára például bölcsi vagy óvodai beszoktatás idején.

A plüssmacik a gyerekekből pozitív asszociációkat váltanak ki, általában a biztonságérzettel, az otthon melegével, a szeretettel, gondoskodással kapcsolják össze. Emiatt a gyermek akkor is képes vele megnyugtatni önmagát, ha a szülők nincsenek a közelben, vagy ha túlpörgött egy nehéz nap után.

A kitömött játékok természetüknél fogva nyugtató hatásúak, mert több érzékszervi élményt jelentenek. A gyerkőcök észreveszik a gombszemeket, a szőr színét, érzik a puha textúrát. Minél lágyabb, simogatóbb anyagból készült a plüss, annál nagyobb sikernek örvend.

A puha plüssállatkák a gyerek szociális és érzelmi képességeit is fejlesztik. Sokszor láthatjuk, hogy a gyerekek egy asztalhoz ültetik a plüssöket, megteáztatják, etetik, gondozzák őket. Szerepjátékokat játszanak velük, ami a kommunikációs készség, valamint az empátia fejlesztésének remek módja, általuk tanulja meg a törődés, gondoskodás fogalmait is, miközben szociálisan is fejleszti őket.

Tudjuk, micsoda veszteség egy gyerek számára, ha elhagyja a kedvenc plüssfiguráját, és sajnos a legtöbb esetben pont olyan játékkal nem lehet pótolni az elveszett kedvencet, hiszen az adott plüssnek már megvan az illata, és tapintása is más, mint vadonatúj változata.

Ezek, a kis kedvencek, idővel elhasználódnak, „leszeretik” róla a bundájukat, megkopnak. Ha szakadás keletkezik rajta, vagy komolyabban megsérül, akkor a szülőnek gondot okozhat, hogy hogyan is állítsa vissza, a közel eredeti állapotot.

Jó ötlet, ha keresünk, egy olyan személyt, aki meg tudja ezeket a kis sérülteket „gyógyítani”, hogy újra visszatérjen a kicsi arcocskákra a mosoly.

A bejegyzés trackback címe:

https://mentettmackok.blog.hu/api/trackback/id/tr3718452493

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása